TomTom

Allikas: Kuutõrvaja

Sissejuhatus

TomTom http://www.tomtom.com/ toodetud kaasaskantavad navigatsiooniseadmed on ühed poplulaarsemad PND (ingl. k. Portable Navigation Device) lahendused, mida kasutatakse nii isesesvate riistvaraliste seadmetena autodes ja mis esinevad nt sobivates telefonides tarkvaraliselt.

Mudeli kindlaksmääramine

Pressida avaekraani allserva, seejärel on näha avanenud ekraani paremal ääres tekst versiooninumbriga, pressides viimast näeb

 • seadme nimi (device name)- nt TomTom ONE
 • seadme id (device unique id) - nt AKTY7 AAL53
 • rakenduse versioon - nt 8.081
 • alglaaduri versioon - nt 5.5128
 • kaardi nimi ja versioon - nt United Kingdom and Rep of Ireland v830.2306

Lisaks on seadmele füüsiliselt kantud seadme serial number, nt PD1529H05814.

Seadme omandamisel võiks lisaks muudele asjaoludele pöörata tähelepanu kui suur on mälukaardi maht ning kas tegu on nö sisemise või korpuses olevasse pessa lisatava nö tavalise SD kaardiga. Lisatavad kaardid võivad esineda SD või mirco SD kaardina (mis on SD ülemineku abil seadmega ühendatud). Tavaliselt on sisemise kaardi mahk 2G ja lisakaardil 8 G. Reeglina ühe kontinendi (nt Euroopa) kaardid võtavad ca 2.5 GB ruumi, st 8 G lisakaardi kasutamisel peaks saama hästi hakkama.

Kasulikud lisamaterjalid

Kasutamine

Seadet saab kasutada kahe kasutajaliidese abil

 • kasutades otseselt TomTom seadme puutetundlikku ekraani
 • ühendades TomTom seadme USB kaabli abil arvutiga ning kasutades TomTom HOME tarkvara

Seadme käivitamisel ilmub selline nn splash ekraan

Tomtom-1.gif

Seadme algkäivitamiseks tuleb sõltuvalt seadmest nt hoida sisselülitamise nuppu all ca 15 sekundit kuni seade silmnähtavalt algkäivitub.

TomTom Home

TomTom seadme arvutist juhtimiseks sobib kasutada rakendust TomTomHOME, mida jagatakse Windows ja Mac operatsioonisüsteemidele http://www.tomtom.com/ veebikohast tasuta. Millegipärast on 2009 aasta sügisel probleem Windows XP all kõige uuema HOME paigaldamisel, installer nö ei käivitu. Ühes TomTom foorumis aadressil http://www.tomtomforums.com/tomtom-one-xl/13302-home-will-not-install-xp-2.html on hüpotees, et põhjuseks võib olla .NET komponentide puudumine arvutist. Tundub, et probleemi saab lahendada paigaldades 2.2 versiooni aadressilt http://download.tomtom.com/sweet/application/releases/v2_2_0_33_win.exe ning seejärel juba HOME ise pakub uuendamise võimalust ning tarkvara uuendadakse edukalt kõige uuemale versioonile, 2.7.

Varundamine

TomTom seadme varundamiseks sobib kasutada TomTomHome tarkvara või otsekohesemaks lähenemiseks lülitada nn hidden ja system failid Folder Options alt nähtavaks ning kopeerida kogu TomTom seadme plokkseadmele (nt E:\ ketas) vastav failisüsteem. Samuti sobib kasutada nt WinRar arhivaatorit.

Väidetavalt uuemad mudelid uuema navcore v. 10/11/12 tarkvaraga kasutavad mitte FAT/FAT32 failisüsteemi, vaid nö linuxi failisüsteemi ja seetõttu otseselt ei ole Windowsi töökohaarvutist sedasi nähtavad.

Taaste

TODO

Tootja tarkvara paigaldus

Kui TomTom seadme kasutamisel on seada nö väga ära eksinud, siis tõenäoliselt on võimalik nö clean install. Selleks tuleb

 • registreerida TomTom veebikohas kasutaja (ei tea, kas see on tingimata vajalik, aga tundub nii lihtsam)
 • ühendada seade USB kaabli abil arvutiga, kus on kasutada TomTom HOME tarkvara
 • Windows Exploreris vms programmiga kustuda seadmele vastava ketta tähe alt failisüsteem täiesti tühjaks (mitte formateerida), sh .punkti, hidden jms failid
 • kui seejärel TomTom HOME peal ringi klõpsida, siis ta pakub võimalust tarkvara uuendada, praktiliselt kõik algusest paigaldada; lisakaardi olemasolul on mõistlik valida suurem kaart sihtpunktiks
 • edasi pakutakse võimalust rakendada uuendusi (nt v. 8.3 -> 8.5 -> 9.510 jne, seejuures teeb TomTom HOME mitmeid kordi seadmele algkäivitust)

Alglaadur

Fail /system vastab TomTom alglaadurile (ingl. k. bootloader), kui see fail asendada mõne uuema alglaaduri koodiga, siis seade püüab selle võtta kasutusele ja kui kasutamine ei õnnestu, siis võib halvimal juhul TomTom seade muutuda seejärel kasutamatuks. Väidetavalt downgrade varasemale versioonile ei ole võimalik.

Operatsioonisüsteem

TomTom seadme operatsioonisüsteemi osa nimetatakse navcore'iks ja sellele vastab fail /ttsystem (asjaga on seotud ka /PNDNavigator). Failis /ttgo.bif asuvad süsteemi iseloomustavad andmed, nt seadme serial number, navcore tarkvara versioon jms.

Kasutamine Linuxiga

Linux operatsioonisüsteem oskab teadaolevalt kasutada TomTom seadet vaid USB plokkseadmene

 # lsusb
 ...
 Bus 002 Device 007: ID 1390:0001 TOMTOM B.V. GO 520 T

Kasulikud lisamaterjalid