Citrix Xenserver

Allikas: Kuutõrvaja

Sissejuhatus

Citrix Xenserver on Citrix Systems, Inc. pakutav virtualiseerimisplatvorm, mis põhineb avatud lähtekoodiga Xen hüperviisoril. Xenserverist on olemas nii tasuta kui ka mitme erineva hinna ja võimekusega tasulised versioonid.

Tasuta versiooniga saab võimaluse jooksutada virtuaalmasinaid kas ühel serveril või mitmest serverist koosnevas klastris (nn. Resource Pool), kasutada Windowsi keskkonnas töötavat graafilist haldusliidest (XenCenter), teha virtuaalmasinate hetktõmmiseid jne.

Tasulised versioonid lisavad võimalusi nagu High Availability (virtuaalmasinate automaatne kolimine resource poolis teise hosti peale ühe hosti rikke korral), Dynamic Workload Balancing (virtuaalmasinate dünaamiline jaotamine resource poolis vastavalt hostide koormusele), Distributed Virtual Switch (privaatne võrk erinevate hostide peal töötavate virtuaalmasinate vahel) jne.

Xenserver võimaldab kasutada nii paravirtualiseerimist kui ka täisvirtualiseerimist, viimane on vajalik Windowsi virtuaalmasinate jooksutamiseks ja eeldab vastava riistvaralise toetusega protsessorit (Intel VT või AMD AMD-V). Ametlikult toetab Xenserver mitmesuguseid Linuxi distributsioone ja Windowsi versioone, entusiastid on aga pannud Xenserveri peal tööle ka teisi operatsioonisüsteeme.

Paigaldus

Xenserver paigaldatakse CD-lt, mille saab luua Citrixi veebisaidilt kättesaadavast ISO failist (veebisait nõuab registreerimist). Lisaks paigaldus-CD'le on soovitatav installida ka teise ISO-na kättesaadav 'Linux Pack', mis lisab nn. templated erinevate Linuxi distributsioonide paigaldamiseks virtuaalmasinatena. TODO: põhjalikum kirjeldus

Haldusvahendid

Xenserveri haldamiseks on kaks põhilist vahendit:

  • Windowsis töötav haldusprogramm XenCenter, mille saab alla laadida Citrixi veebisaidilt.
  • Käsurealiides, mida saab kasutada Xenserverisse ssh kaudu sisse logides või otse konsoolilt.

TODO: põhjalikum kirjeldus.

Salvestusseadmete kasutamine

Xenserver võimaldab virtuaalmasinate andmesalvestuseks kasutada mitmeid erinevaid tehnoloogiaid:

  • Lokaalne ketas
  • Välisest serverist NFS kaudu kättesaadav kettaruum
  • Tarkvaralise iSCSI initiatori kaudu kättesaadav iSCSI target
  • Fiber Channel või riistvaralise iSCSI HBA kaudu kättesaadav LUN

ISO-failide kasutamiseks virtuaalmasinate CD-dena on võimalik lisaks kasutada ka välisest serverist CIFS kaudu kättesaadavat kettaruumi.

Mistahes tehnoloogial põhinevast salvestusruumist moodustatakse Xenserveri jaoks nn. Storage Repository. Laias laastus kahte tüüpi Repositorysid:

  • Virtuaalmasinate virtuaalsete kõvaketaste (VDI) hoidmiseks kasutatav SR. See võib olla lokaalne ketas, NFS, tarkvaraline iSCSI või riistvaraline FC/iSCSI.
  • Virtuaalsete CD-de kasutamiseks mõeldud nn. ISO Storage Repository See võib olla NFS või CIFS kaudu kättesaadav kettaruum.

TODO: põhjalikum kirjeldus.

Võrgundus

TODO

Resource Poolid

Resource Pool on mitmest Xenserverist moodustatud klaster. Kuigi see ei ole otseselt tehniliselt nõutav, ei ole Resource Pooli loomisel erilist mõtet juhul, kui serveritel ei ole võimalik kasutada ühist Storage Repositoryt. Ühine SR võib olla kas NFS, iSCSI või FC tehnoloogial põhinev. Virtuaalmasinat, mille virtuaalne kõvaketas asub ühise SR peal, saab vastavalt vajadusele käivitada ükskõik millise Resource Pooli kuuluva hosti peal. Samuti on võimalik töötavat virtuaalmasinat "lennult" ühe hosti pealt teise peale ümber kolida nii et tema pakutavad teenused kasutajate jaoks praktiliselt ei katke.

Eeldused Resource Pooli loomiseks

  • Resource Pooli kuuluvatel hostidel peavad olema piisavalt sarnased protsessorid (sama Family, Model ja Stepping). Tasuline Xenserver Advanced Edition leevendab seda piirangut mõnevõrra, lubades kasutada ka suurema erinevusega protsessoreid kui need toetavad Intel FlexMigration või AMD-V Extended Migration tehnoloogiat.
  • Resource Pooli kuuluvatel hostidel peab olema sama arv füüsilisi võrguliideseid. (?)

Linuxi virtuaalmasinate loomine

TODO

Windowsi virtuaalmasinate loomine

TODO